همه چیز در مورد کراک

اکثرا خیال می کنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است . کراک خطرناک‌ترین ماده اعتیادآوری است که تاکنون به بازار آمده است. این ماده به حدی وابستگی‌آور است که یک بار مصرف آن فرد را معتاد می‌کند.

 

هشدار جدی : عکس های درج شده به شدت دل خراش است و ممکن است باعث آشفتگی شما شود

کراک شیشه کریستال:مرگ تدریجی

کرک(crack)که گاهی راک (rock) نیز نامیده می شود ماده ای محرک است که از تصفیه کوکائین به دست می آید و به اشکال مختلف تدخین (استنشاق دود)استفاده می شود و در واقع کراک ماده ای بی بو است و مصرف آن راحت و با یک فندک در هر جا و هر مکانی صورت می گیرد و این عمل برخلاف مصرف تریاک و هروئین است.

با وجود اقدامات مختلف قانونی و نظامی برای کنترل مواد مخدر در ایران متاسفانه روند مصرف مواد مخدر در بین جوانان شیوع داشته بویژه افزایش مصرف مواد مخدر جدید از مشکلات فعلی می باشد که بهترین راه در مسیر مبارزه با این خطر، بالا بردن سطح آگاهی جامعه بویژه جوانان و حمایتهای صحیح خانوادگی است.

سه سال قبل، نام مادة جدیدی در بازار مواد مخدر شنیده می‌شد. معتادان، وقتی به خرده‌فروش همیشگی خود مراجعه می‌کردند تا تریاک، هروئین یا مواد مشابه را تهیه کنند، با این جنس تازه مواجه می‌شدند که قوی، سریع و راحت بود و مهم‌تر از همه ارزان‌قیمت بود.
کراک یکی از مواد مخدر خطرناک است که اخیرا" به عنوان محرک( نه مخدر) یعنی در واقع با نام جدید معرفی شده و توجه برخی از افراد را به خود جلب کرده است . بنا به مشخصاتی که دارد می تواند به مراتب بدتر از ایدز، بدتر از سرطان و غیر قابل مقایسه با حتی هرویین باشد.
اکثرا  خیال می کنند که کراک چیزی در حد قرص های روان گردان و اکستازی است . به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع و علت فاجعه است .
مصرف حتی یک بار کراک اعتیاد آور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص های اکستازی است که اگر چه در بلند مدت کشنده هستند اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند . تبلیغات زیادی که شبانه روزی علیه قرص های اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند .

کراک هرویینی است که تا حد امکان اشباع شده یعنی یک گرم کراک از 10 تا 100 گرم هرویین ساخته شده ولی قیمت آن هم قیمت هرویین و در بعض مواقع به مراتب ارزان تر از هرویین است. این نوع کراک اختصاصا در افغانستان (پس از اشغال آن توسط آمریکا ) تولید و فقط به ایران منتقل می شود.
اعتیاد آن نسبت به هرویین بسیار شدید تر ، فوری تر و ترک آن بسیار مشکل تر است .
کراک بر خلاف هروئین ، تریاک و حشیش و ... بدون بو است. چیزی شبیه دقیقا یک تکه گچ از دیوار کنده شده و به اندازه یک ماش که توجه هیچ کس را جلب نمی کند . 
در ترکیبات کراک علاوه بر هرویین اشباع شده موادی همچون : نمک آمونیوم – رنگ – قرص های مسکن – صابون کارولین – مرگ موش – داروهای آرام بخش – کورتن بی کربنات سدیم – اسید آمونیاک – اسیدهای دست ساز – مدفوع انسان  –   قرص های روان گردان – محلول های اسیدی که برای بازکردن مجاری فاضلاب استفاده می شود ( چنته ) موجود است.

تاثیرات ابتدایی  مصرف کراک گلودرد مزمن – گرفتگی صدا – تنگی نفس – برونشیت ( ورم نایژه ) نفخ ریه – درشت شدن چشمها ، ضربان قلب چند برابر ،منقبض شدن سریع رگها ، فشارخون بالا ( تشنج سکته  مغزی وقلبی) – کاهش وزن شدید – سوءتغذیه می باشد.
معتاد به کراک در پایان اولین سال اعتیادش حداقل کبد ، طحال ، دندانها ، حنجره و  جوانی اش را قطعا از دست خواهد داد و هرگز نمی تواند بیش از یک ماه زندگی عادی داشته باشد پس از یک ماه یا نئشه و در حال چرت زدن و خماری و یا در حال درد کشیدن است .
بطور کلی در فرد معتاد تمام اجزائی که تحت تاثیر مستقیم کراک هستند ذره ذره نابود شده و می پوسند. گوشت بدن دچار عفونت می گردد و به قول معروف «کرم» می زند. حتما شنیده اید بعضی از معتادان به کراک وقتی می میرند آنها را غسل نمی دهند چون هنگام شستشو اجزای بدنشان از هم جدا می شود.
معتادی که 3 ماه بعد از مصرف کراک تا 30 کیلو از وزن بدنش کم می شود آیا می تواند بیش از 2 سال زنده بماند ؟
و آیا مرگی دردناکتر  از این هم هست ؟


"به خاطر داشته باشید تشویق معتادان برای اقدام به درمان یکی از وظایف مهم ماست ."

کراک را ابتدا کشیش ها می سوزاندند چون اعتقاد داشتند این کار باعث می شود که خدایان به وجد بیایند همچنین کریستف کلمپ در چهارمین سفر خود مصرف این گیاه را توسط سرخپوستان آمریکای ذکر کرده است.
کشورهای بولیوی، کلمبیا، آمریکا، هندوستان، جزیره سیلان و مالزی مراکز رشد و نمو کوکا است.
این ماده بوسیله پیپ های شیشه ای تدخین و دود آن استنشاق می شود و در کمتر از چند دقیقه به مغز حمله کرده و تاثیرات ناپایداری از خود بروز می دهد.
اعتیاد به کراک، شیشه و کریستال بسیار شدید و سریع از اعتیاد به تریاک، هروئین، مواد مخدر دیگر و روانگردانها است و ترک آن بسیار مشکل تر است.
بنابراین در هر جامعه ای پس از شیوع مواد اعتیاد آور و مشاهده عوارض سوء آن میل به مصرف آن در افراد کم می شود و در شرایط کنونی نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناک و خانمانسوز در جامعه جا افتاده است.
چرا که قاچاقچیان با تغییررنگ ظاهر و نام این ماده مخدر سمی درایجاد بازار فروش اقدام کرده اند.
تا جایی که با آزمایش بر روی حدود 30 نمونه از کراکهای مصرفی با قیمت هر گرم 20 تا 50 هزار تومان مشخص شد این مواد کراک واقعی نبوده بلکه هروئین است در حالی که کراک واقعی نوعی از کوکائین است و قیمتی چندین برابراین رقم را دارد و نام صحیح آن کرک است و قیمت هر گرم آن حدود 120 تا 150 هزار تومان است و قیمت هر کیلوی آن حدود 150 میلیون تومان است که فعلا به صورت محدود در کشورهای آمریکایی و توسط افراد مشهور و سرمایه داران بزرگ قابل مصرف است اما در آسیا و کشورهای دیگر از حالت محدود بودن در آمده و روز به روز رو به افزایش است.


این گزارش می افزاید: در واقع کرکی که هم اکنون درایران مورد استفاده قرار می گیرد و با نام کراک شناخته می شود واقعی نیست و در حقیقت نوعی هروئین غلیظ شده(هروئین فشرده) است که قیمت آنهم یک دهم قیمت واقعی اش است و چهار تا شش ثانیه پس از مصرف آثارش شروع می شود مصرف این ماده از کمترین مقدار توسط فرد در طول یک ماه به ده برابر افزایش پیدا می کند تا جایی که فردی که روزی یکبار مصرف می کرده مجبور است هر چند ساعت یکبار این کار را تکرار کند.
لازم به ذکر است 90 درصد از مصرف کنندگان کراک زیر 24 سال هستند و این ماده در بین دختران نیز رواج یافته است.
درایران فشرده کردن هروئین درآزمایشگاه‌های خانگی‌ انجام می‌شود که هیچ کدام استاندارد نیستند و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولید کننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر "‌هر نوع داروی آرام بخش و کورتن"‌را به این ماده اضافه می‌کنند و عوارض ناشی از مصرف کراک با انواع مختلفش در هر فرد می‌تواند بسیار متفاوت از دیگران باشد.
اما کراک‌های موجود در کشور ایران 150 برابر هروئین‌ قدرت تخریبی برفکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگ‌های فجیعی می‌شود .
بنابراین گزارش، سردار حمیدرضا حسین آبادی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: براساس اعلام سازمان ملل از 8 هزار و 200تن تریاک تولید شده در افغانستان، 61 درصد آن از ایران عبور می‌کند همچنین تبدیل تریاک تولید شده در افغانستان به هروئین مخرب کراک و ورود آن به کشور نیازمند اشراف پلیس است.
وی افزود: ورود کراک به کشور ما که یکی از مخرب‌ترین مواد مخدر است. شایان ذکر است، از آنجایی که موضع مواد مخدر و اعتیاد به آرامی و نرم در جامعه ما رو به پیشرفت است جزء تهدیدات نرم محسوب می‌شود و در زمان کنونی همه جوانان کشور در لایه‌های مختلف جامعه مورد تهدید مواد مخدر هستند.


مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناک‌ترین پدیده جامعه امروزی به حساب می‌آید که جزء تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت و نتیجه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر به خصوص جوانان باشد تا به خاطر شادی‌ها، خوشی‌ها، آثار زودگذر و تحت تأثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.
معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلافات خانوادگی و همچنین کنجکاوی از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذکر می‌شود و به همین دلیل خانواد‌ها باید در مقابل فرزندانشان به سئوالات کنجکاوانه آنان با حوصله جواب دهند و دوستانشان را کنترل کنند.
زمانی که نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند پس از مدتی دچار افسردگی شده و همین رفتار باعث می‌شود که محیط مدرسه کم‌کم برایشان خسته کننده شده و در نهایت از درس و تحصیل طرد شوند و در بسیاری موارد به دلیل اینکه تصور می‌کنند راهی برای بازگشت ندارند دست به خود‌کشی می‌زنند.
با وجود تولید مواد مخدر صنعتی از قبیل شیشه در کشور دیگر نباید فقط در مرز‌ها به دنبال مواد مخدر بگردیم چرا که مافیای مواد مخدر، مواد را به منازل و شهر‌های کشور آورده‌اند . مسئله مهم این است که تا چند ماه و یا چند سال دیگر مواد مخدر خطرناک دیگری به کشور ما رخنه کرده و جوانان کشورمان را تهدید می‌کند به راستی چه کسی پاسخگوی  این مسئله مهم که با جان و زندگی جوانان کشور در ارتباط است می‌باشد؟ آیا مسئولان نباید تدابیر و تمهیدات لازم برای این موضوع داشته باشند؟

بیشتر جوانان فکر می‌کنند کراک چیزی در حد قرص‌های روانگردان و اکستازی است و به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این شروع یک فاجعه است. با توجه به میزان شیوع کراک در میان نسل جوان، به نظر می‌رسد اعتیاد به کراک علاوه بر جنبه تفریحی به عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز مرتبط باشد.

پس از یک ماه مصرف کراک، مصرف به 3 یا 4 برابر روز اول می‌رسد و تعداد دفعات مصرف روزانه به 10 بار در روز افزایش می‌یابد.

تدخین کراک برای شخص، حس نشاط ظاهری به وجود می‌آورد که کم‌تر از 5 تا 7 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد و احساس بی ارزش بودن و ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می‌یابد و در مراحل بعد ترک اعتیاد را مشکل می‌‌کند و بیشتر به همین علت است که معتادان به کراک کم‌تر اقدام به ترک آن و وضعیت خویش را بحرانی‌تر می‌‌کنند.

کراک بشدت، مغز ، کبد و قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب التهاب این اعضا می‌شود. تحت تأثیر عوارض منفی کراک اجزایی که در تماس مستقیم با دود کراک هستند ، ذره ذره نابود می‌شود و می‌پوسد.

اجزای داخلی بدن عفونت می‌کند و در برخی موارد دیده شده است در مصرف‌کنندگانی که به مدت طولانی از این ماده استفاده می‌کنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است که اجزای بدن از هم جدا می‌شوند؛ یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح کرم می‌زند.

اما اثرات کوتاه مدت کراک شبیه آمفتامین است، ولی مدت زمان کوتاه‌تری دارد. احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی، افزایش ضربان قلب و نبض و تنفس، کاهش اشتها، رنگ پریدگی، تحریک و هیجان، بی‌قراری، لرزش دست‌ها، توهمات شدید حسی، اغتشاش ذهنی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، تشنج و مرگ، اثرات مهلک این ماده خانمانسوز به شمار می‌رود.

آثار عمومی مصرف کراک:
۱٫ تغییرات رفتاری یا روانی ( ابتدا سرخوشی و سپس بی تفاوتی ، کج خلقی و پرخاشگری ، بی قراری یا کندی و اختلال قضاوت) بدلیل تحریک نقاط لذت طلب مغز
۲٫ تهوع و استفراغ شدید
۳٫ کاهش احساس درد بدلیل خاصیت ضد دردی که مرفین دارد
۴٫ احساس گرما، گُرگرفتن و خارش بینی
۵٫ احساس سنگینی در دست و پا
۶٫ خشک شدن آب دهان و کلفت شدن صدا بدلیل تحریک گیرنده های صوتی
۷٫ کاهش فشار خون(رنگ پریدگی)
۸٫ انقباض مردمک( مردمک ته سنجاقی)
۹٫ انقباض عضلات صاف حالب و مجاری صفراوی
۱۰٫ افت عملکرد شغلی و اجتماعی
۱۱٫ سرگیجه
۱۲٫ سوء تغذیه و کاهش وزن
۱۳٫ بهم خوردن قاعدگی در خانم ها
۱۴٫ – فراموشی غم و غصه، غرور کاذب و احساس جرات( بدلیل تخریب حافظه کوتاه مدت)
شایان ذکر است که علائم فوق معمولاً با توجه به مدت زمان و مقدار مصرف فرد قابل تغییر است ولی عموماٌ تا ۷ ساعت بعد از آخرین بار مصرف ، ادامه پیدا می کند.

 

متاستفانه نوجوانان و جوانان مهم ترین و تاثیر پذیر ترین گروه هدف چرخه ی مواد مخدر هستند . به خاطر هیجان طلبی و نو جویی و صفاتی که ویژه ی این گروه سنی است باید هم سیاست گزاران و هم خانواده ها بیشترین مراقبت و توجه را برای دوری آنان از افسون گر مواد داشته باشند. برای این منظور بالا رفتن آگاهی والدین کمک شایانی به آن ها خواهد کرد.

/ 0 نظر / 441 بازدید