lilit

 
8 ثانیه بی وزنی روی زمین!!!
نویسنده : mm - ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/۱٢/٢
 

8 ثانیه بی وزنی روی زمین

کسانی که سوار بر ترن هوایی «کینگداکا» می شوند، از حالت سکون در مدت 3.5 ثانیه به سرعت 26 کیلومتر بر ساعت رسیده و در زاویه 90 درجه تا ارتفاع 140 متری بالا رفته و از این ارتفاع، چرخیده و127 متر سکوت را تجربه می کنند و سپس از تپه ی دوم که 39 متر ارتفاع دارد، دوباره بالا رفته و پی  از این که ترن به نرمی توسط ترمزهای مغناطیسی متوقف شود، یک لحظه حالت بی وزنی را تجربه می کنند. این سواری از لحظه به حرکت درآمدن ترن تا پایان مسیر تنها 28 ثانیه طول می کشد. کینگداکا بلندترین ترن هوایی روی زمین بوده که از سال 2005 راه اندازی شده است. سریع ترین ترن هوایی جهان نیز «فراری فرمولا روسا» است که در 4.9 ثانیه ترن را به سرعت 240 کیلومتر در ساعت و فشار جانبی 4.8 جی می رساند و مسافران را به ارتفاع 52 متری آسمان برده و نفسشان را می برد. شرکت طراحی «بی آر سی» واقع در کالیفرنیای جنوبی با الهام از این دو ترن هوایی بی نظیر، یک طرح کاملا جدید ارائه داده که در آن یک ترن هوایی بتواند تجربه 8 ثانیه بی وزنی را برای سرنشینان فراهم کند. ایده این طرح در واقع شبیه به هواپیمای بی وزنی ناساست که با پرواز در یک مسیر حلقوی سهمی وار، 25 ثانیه بی وزنی را برای سرنشینانش (افراد در حال آموزش فضانوردی) فراهم می کند. ترن هوایی مد نظر این شرکت بر خلاف تمام ترن های هوایی روباز جهان، کاملا سرپوشیده است. سرنشینان این ترن هوایی بیش تر از آن که از هیجانات پیچ و خم های پر سرعت لذت ببرند، از حالت معلق در ترن لذت خواهند برد.

                                 

                                   

                                              کینگداکا    

 

                                   

                                 

                                 

                                           فراری فرمولا روسا             

برای ایجاد بی وزنی، یک سیستم موتور القایی خطی، ترن هوایی را با دقت بی نظیر در مسیر، سرعت خواهد بخشید. بیشینه سرعت ترن هوایی به بیش از 160 کیلومتر در ساعت رسیده و در یک حرکت ناگهانی و به نرمی سرعت آن کم خواهد شد؛ طوری که سرنشینان از صندلی های خود کنده شده و معلق بودن در هوای داخل ترن را تجربه خواهند کرد. هنگامی که ترن به بالاترین نقطه ریل رسید و حرکت بازگشتی آغاز شد، رایانه ها طوری سرعت را تنظیم خواهند کرد که بی وزنی سرنشینان در مدت زمان مطلوب ادامه داشته باشد. در نهایت ترن با سرعت به سمت زمین باز خواهد گشت.

هزینه ساخت و راه اندازی ترن های هوایی پیشرفته معمولا بیشتر از 30 میلیون دلار نیست ولی شرکت «بی آر سی» اعلام کرده است که عملی کردن طرح ترن هوایی اش بیش از 50 میلیون دلار هزینه خواهد داشت. بیشتر این هزینه به دلیل سیستم پیشرانش بسیار دقیق آن خواهد بود. ترن هوایی این شرکت قرار است امسال (2013) آماده شود تا هم برای سازمان های فضانوردی کاربرد داشته و هم بتواند احساس بی وزنی را به عنوان تفریحی هیجان انگیز برای افراد عادی فراهم کند.